ما به شما اعتماد داریم : شما نیز کافیست یک بار از محصولات ما استفاده نمایید مطمئنیم تفاوت را احساس می کنید. از این قسمت در دوره کسب و کار شرکت کنید.

شبکه های اجتماعی

aparat

بررسی ربات های تلگرام

  • 19 خرداد 1396
  • 6329
  • 0

 

بررسی ربات های تلگرام

دانشجو:

احمد سرایلو

استاد مربوطه:

آقای سنجه ونلی

 

سال تحصیلی 96-95

مقدمه:

در ابتدا به معنای ربات می پردازیم. ربات یک نرم افزار هوشمند یا وسیله الکترومکانیک برای جایگزینی با انسان به منظور انجام وظایف مختلف می باشد. این تعریفی از روبات های انسان نما بود اما بحث اصلی ما در رابطه با ربات های تلگرام که از نوع ربات های مجازی است،   می باشد.

ربات های مجازی در زندگی واقعی حضور ندارند و فقط تشکیل دهنده ی برنامه ها و بلوک های سازنده نرم افزار ها می باشند اما این ربات ها توانایی شبیه سازی به کار واقعی را دارند. همانطور که گفتیم نمونه ای از این ربات ها ، ربات های تلگرام می باشد.

پیام رسان تلگرام نرم افزاری ارتباطی است که امکان گفتگو (چت) را به کاربران میدهد و به دلیل داشتن امکانات خوب و سرعت بالا کاربران زیادی را را به خود جلب کرده است و یکی از این امکانات ربات های تلگرام می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

ربات های تلگرام( telegram bot ):

ربات تلگرام یک حساب کاربری خاص و ویژه ای می باشد که برای فرستادن و دریافت خودکار پیام ها طراحی شده است. کاربران این پیام رسان می توانند با ارسال دستور های مختلف با این ربات ها در ارتباط باشند. این ارتباط میتواند در حد یک مکالمه ی شخصی و یا در یک گروه تلگرامی باشد.

روشنگری کلی در مورد ربات های تلگرام:

به خاطر سواستفاده از ربات های تلگرام و ساخت ربات های مستهجن و از این قبیل و بالا گرفتن سرعت رشد شایعه ها و دامن زدن به این قبیل شایعه ها در شبکه های اجتماعی اکثر افراد بدون هیچ اطلاع و آگاهی و تحقیق در مورد این ربات ها ، دیدگا هشان نسبت به این ها بد شد. اما واقعیت امر این گونه نیست و همه ی ربات ها بد نمی باشند و ربات های خوبی هم داریم که کارهای جالب و مفید نیز انجام می دهند که در ادامه مسیر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

کاربرد ربات های تلگرام:

همانطور که گفتیم ربات ها، ربات هایی کاربردی و جالب هستند و میتوانند در عین حال مفید نیز باشند اما این مفید بودن به نحوه استفاده ما و نیز خلاقیت ما بستگی دارد.

برخی از کاربرد های این ربات ها عبارتند از:

1) ساخت بازی های فکری و ساده: چگونگی ارتباط ما با ربات ها از طریق API آنها این امکان را فراهم می سازد که با سرعت زیاد پاسخ های کاربران تحلیل کرده و نتیجه ی متناسب با آنها را ارسال کنیم و بازی های متفاوت و گوناگون را طراحی و پیاده سازی کنیم.

2) ارتباط با وب سرویس ها: یک ربات تلگرامی توانایی بهینه سازی و کم کردن فعالیت های ما را دارد به عنوان مثال ما میتوانیم آخرین   ایمیل های دریافتی خود را به حساب تلگرامی خود منتقل کنیم و آنها را از آنجا بررسی نماییم.

3) ابزار های کاربردی: این ربات ها دارای کاربرد های زیادی هستند در واقع این ما هستیم که آنها را برنامه ریزی می کنیم. به عنوان نمونه برخی از این کارایی ها اطلاعات هواشناسی و اخبار روزانه می باشد.

تفاوت ربات ها با افراد در تلگرام:

در ابتدا با مفهوم نام کاربری (ID) آشنا می شویم. عبارت هایی که با کاراکتر @ شروع می شوند  به ربات ها ربطی ندارند و شناسه هر فرد در تلگرام می باشد و می توان بدون داشتن شماره طرف و فقط یا داشتن  IDبا آنها در ارتباط بود. (تعیین نام کاربری درتلگرام اجباری نمی باشد.)

اما ربات ها چون شماره ای ندارند حتما باید یک ID داشته باشند تا بتوان با آنها ارتباط برقرار کرد.

فرق اول و بزرگترین فرق ربات ها با افراد در آخر شناسه ربات ها می باشد که عبارت (bot) به کار رفته است. اکنون چندی دیگر از این تفاوت ها را بررسی می کنیم:

1) ربات ها دارای فضای ذخیره سازی کمی هستند.

2) ربات ها توانایی شروع کردن مکالمه را ندارند مگر اینکه ما ربات ها را به گروه اضافه کنیم یا برای آن پیامی بفرستیم که در این صورت امکتن ارسال پیام از جانب ربات وجود دارد.

3) ربات ها آخرین زمان آنلاینی ندارند.

4) ربات های تلگرام به هیچ عنوان خسته، غیر فعال و یا آفلاین نمی شوند.

5) با اضافه کردن ربات به گروه همه ی پیام ها توسط ربات ها آنالیز و بررسی نمی شود جز اینک تنظیمات ربات را تغییر داده باشیم. (ربات ها  برای بررسی پیام ها قانونی به نام privacy mode دارند که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.)

ساز و کار ربات ها:

در بحث قبل گفتیم که ربات ها هیچ گونه شماره ای برای عملکرد خود ندارند .در واقع ربات ها کدهایی هستند که از طریق یک اینترفیس (واسط کاربری) بر روی سرور ها اجرا می گردند. چگونگی عملکرد این ربات ها از چشم کاربران پنهان می باشد و پیام رسان تلگرام آن را روی  پروتکل رمز گذاری شده خود (MTproto) مدیریت می کند.

نحوه این مدیریت به این صورت می باشد که سرور واسطه تلگرام همه ی ارتباط های مورد رمز نگاری شده را از واسط کاربری مبتنی بر https می باشد کنترل می کند.

به طور خلاصه می توان گفت که ربات های تلگرام، کدهایی می باشند که از طریق یک پروتکل امن متصل به سرور عمل می کنند.

قانون privacy mode چیست؟

یکی از مهم ترین امور ربات ها اضافه شدن به گروه ها و وظیفه خبررسانی و تبلیغ را بر عهده دارند. وقتی یک ربات به گروه اضافه می شود این سوال در ذهن برخی افراد پیش می آید که از کجا بدانیم این ربات اطلاعات ما را سرقت نمیکند؟

جواب این سوال در روشprivacy mode  می باشد. ربات ها در حالت مخفی (privacy) کد نویسی و اجرا می گردند و هنگامی که به گرئه ای اضافه می شوند همه ی پیام ها را دریافت نمیکنند. فقط پیام هایی که دارای خصوصیات زیر باشد را بررسی می کنند:

1) پیام هایی که با یک اسلش  -" / "-  شروع شوند.

2) پیام هایی که در جواب پیام های ربات reply شده باشد.

3) پیام هایی که نام ربات از طریق @ در آن آمده باشد.

این روش  به طراحان کمک می کند تا جلوی پردازش اضافی را بگیرند و به طور پیش فرض این تنظیمات فعال می باشد اما می توان آن را غیر فعال نمود که در این صورت تمامی پیام ها توسط ربات بررسی می شود.

نحوه ساخت ربات تلگرام:

برای ساخت ربات باید دو مورد زیر را دارا باشیم:

1) داشتن دانش کافی به منظور برنامه نویسی

2) دارا بودن سرور قوی برای میزبانی از ربات

در ورژن های قبلی تلگرام فرق چندانی بین ربات و کاربر عادی قائل نبود و برای ساخت ربات باید به عنوان کاربر عادی عضو میشدیم. اما در ورژن جدید باید از ربات bot father برای ساخت ربات استفاده کرد.

آموزش ساخت:

ابتدا از ربات manybot استفاده می کنیم نام این ربات را به صورت @manybot سرچ می کنیم و وارد صفحه این ربات می شویم.

زمانی که وارد شدیم /start را می زنیم سپس ربات یک منو می دهد که از ما می خواهد زبان مورد نظر خود را انتخاب کنیم. سپس ربات پیام خوشامد به ما می دهد. و یک منو دیگر حاوی راهنما، ساخت ربات و... را می دهد که در عکس زیر مشاهده می کنید.

بعد از این مرحله پیشنهاد بنده این است که برای اطلاعات بیشتر ابتدا راهنما را انتخاب کرده و آشنایی جزئی پیدا کنیم و آنگاه وارد دستور ساخت ربات شویم. وقتی راهنما را بزنیم پیامی حاوی متن زیر می دهد که در عکس مشهاده می نمایید.

بعد از این مراحل ساخت ربات جدید را در ربات manybot می زنیم که این ربات ما را راهنمایی می کند با botfather برویم. هنگامی که وارد botfather  شدیم مانند manybot  گزینه ی /start  را می زنیم و یک سری دستورات را می دهد که برای ساخت ربات باید دستور  /newbot را انتخاب کنیم. سپس ربات از ما میخواهد که نامی برای ربات خود انتخاب کنیم. باید توجه داشت که این ربات ها به حروف بزرگ و کوچک حساس می باشند و باید یک نام 5 تا  32 کاراکتری انتخاب کنیم و نام کاربری هم حتما بایستی به کلمه bot ختم شود.

تگر نامی که انتخاب می کنیم قبلا استفاده شده باشد ربات به ما تذکر می دهد. بعد از انتخاب نام کاربری botfather به ما پیامی حاوی یک کد می دهد.

هنگامی که کد را دریافت کردیم آن را برای ربات manybot ارسال می کنیم. بعد از آن manybotیک منو باز می کند و /skip را میزنیم و در آخر پیامی حاوی اینکه ربات شما آماده است می دهد.

بعد از این موارد دیگر از دستورات خود ربات استفاده می کنیم . مثلا برای تعیین عکس پروفایل ربات از دستور / setuserbot استفاده    می کنیم و یا برای حذف ربات و آزاد کردن نام کاربری از دستور /deletbot  استفاده می کنیم.

آموزش اضافه کردن و حذف کردن ربات ها به گروه:

برای اضافه کردن ربات بایستی اول username آن را بلد بود و سپس آنها را در قسمت سرچ تلگرام تایپ کنیم و زمانی که پیدا کردیم ربات را برای خود و سپس برای گروه Add  کنیم.

برای مثال ربات @farsijoke که از نامش پیداست یک ربات تفریحی و سرگرمی می باشد را پس از سرچ و یافتن آن وارد صفحه ربات      می شویم  و روی آیکون 3 نقطه در سمت راست صفحه می زنیم. از لیستی که به نمایش می گذارد گزینه add to group  و سپس گروه مورد نظر را انتخاب می کنیم.

 

ما در شکل زیر برای نمونه رباتی که در مرحله قبل ساختیم را در یک گروه به نام no name ادد می کنیم:


اکنون نحوه حذف همین ربات از گروه را بررسی می کنیم. برای حذف ابتدا وارد صفحه ربات می شویم و از همان سه نقطه گزینه  stop bot را انتخاب می کنیم و سپس وارد گروهی که ربات را ادد کرده بودیم می شویم و گزینهremove from group  را می زنیم (مانند حذف کردن یک کاربر در گروه می باشد فقط باید توجه داشته باشیم که ما لتید مدیر گروه یکی از ادمین های گروه باشیم.

اهداف ساخت ربات ها :

با توجه به کسب و کار اینترنتی طراحی ربات ها نیز به راه افتاد. در این کسب و کار با توجه به امکانات ربات قیمت های آنها متفاوت است. مثلا برای سفارش کالا ربات با ارسال عکس و متن به صورت خودکار یا دستی  این ربات ها دارای قیمت های چند ده هزار تومانی می باشد یا باید فرد کنجکاو باشد و یک ربات جدید متناسب با نیاز های خود بسازد.

با رواج ربات ها این سوال پیش می آید که آیا این ربات ها درآمد مالی برای توسعه دهندگان خود ایجاد می کنند یا منافعی برای آنها دارند؟

در مرحله ی اول اهمیت ساخت ربات زمانی مشخص می شود که از ربات ها به عنوان منبع درآمد زایی استفاده کرد. برای مثال همان تبلیغ برای فروش کالا و یا ربات هایی که سایت های خود را تبلیغ می کنند تا بازدید آنها بالا رود و رتبه خوبی بگیرند.

در مرحله دوم سودی که برای ربات ها می توان تصور کرد، ارسال تبلیغ برای شماره های گروه می باشد. به این صورت که وقتی ربات خدماتی به کاربر می دهد گروهی از user هایی که قبلا با آنها چت کرده جمع می کند و برای دفعات بعدی آنها را مخاطب ویژه خود قرار می دهد.

معرفی چندی از ربات های معروف:

1)ربات clippy : با این ربات می توان عکس های دلخواه خود را به استیکر تبدیل کنیم. محدودیت 5 عکس در روز برای این ربات وجود دارد. برای وارد شدن به این ربات کافیست  @clippyرا  searchکنیم.

2) ربات weatherman : این ربات پیش بینی شرایط جوی آب و هوایی را تا 5  روز آتی در اختیار ما قرار می دهد. برای وارد شدن به این ربات دستور  @weatherman_bot را سرچ می کنیم.

3)Instasave: دانلود محتویات چند رسانه ای از اینستاگرام

این ربات به ما کمک می کند تا عکس ها و ویدیو های مورد نظر خود را از اینستاگرام دانلود کنیم به این طریق که لینک محتویات را کپی کرده و برای آدرس  @Instasave_bot ارسال می نماییم.

4) To pdf: تبدیل فایل ها به pdf  

این ربات دارای توانایی تبدیل فایل هایی چون  jpg ، doc، docx به خرجی pdf است و کافیست فقط فایل را به آدرس  @topdf_bot بفرستیم.

5) Andy  معلم خصوصی زبان: این ربات در محیط تلگرام به ما زبان انگلیسی آموزش می دهد. این یادگیری می تواند از طریق مکالمه , پرسش و پاسخ و بازی کردن همراه باشد. برای وارد شدن از دستور  @AndyRobot استفاده می کنیم.

6) hadis kade : دریافت روزانه احادیث، حدیث سلامت و مطالب زیبا از طریق این ربات می باشد. آدرس دسترسی به این ربات @hadiskade1_bot است.

7)  khabargardi: ارسال روزانه اخبار مهم و جالب از آدرس @khabargardibot می باشد.

8)  toucan: برای وارد شدن از آدرس @toucan استفاده می کنیم. این ربات اولین ربات متفکر ایرانی می باشد که می توان از طریق آن دریافت نرخ ارز، نرخ سکه طلا. چندی دیگر از دستورات را گرفت. برای دریافت دستورات این ربات از گزینهhelp  استفاده می کنیم.

چندی از این دستورات عبارتند از:  دستورات فوتبال: football، نرخ ارز: arz، و... می باشد.

به طور کلی ربات های زیادی وجود دارند که متناسب با نیاز خود می توانیم آنها را در اینترنت جستجو کنیم و با نحوه استفاده از آنها آشنا شویم.

نتیجه گیری:

با توجه به بررسی های انجام شده در این بحث متوجه شدیم که نحوه ی استفاده ی ربات ها بستگی به خلاقیت ها ی ما دارد که در چه   زمینه ای از آن ها بخواهیم استفاده کنیم و برخی از شایعات مبتنی بر اینکه ربات های تلگرام اطلاعات را هک می کنند و یا شنود می کنند کذب محض است. همانطور که گفتیم این ربات ها در privacy کد نویسی می شوند و خواندن همه ی پیام ها به معنی جاسوسی نیست بلکه به معنای پردازش اضافی است و از طرفی گفتیم که حافظه ذخیره این ها محدود می باشد پس نیاز به پاک کردن اطلاعات هم دارند.

1- http://www.yadbegir.com/main/fun/robots.htm

2- http://www.learning.asarayan.com/آموزش-تلگرام-telegram/4212-آموزش-اضافه-و-حذف-کردن-ربات-به-گروه-تلگرام.html

3- http://www.notif.ir/robots-join-detection-method-in-the-telegram-2390.html

4- http://www.barsam.ir/بهترین-ربات-های-فارسی-در-تلگرام/

5- https://fa.wikipedia.org/wiki/ربات

6- https://www.websima.com/ربات-تلگرام/

7- http://www.asemooni.com/tech/app/telegram-robot

8- http://www.kalakamuz.ir/معرفی-روبات-های-تلگرامtelegram-bot/

 

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh